KLIMATYZACJA

Klimatyzacja

 

Serwis klimatyzacji należy wykonywać okresowo, a zakres prac przy układzie w dużej mierze zależy od tego, czy jest on sprawny. Jeżeli tak, wystarczy sama wymiana filtra kabinowego i czyszczenie układu. Jednak nie zawsze tak jest. Serwis klimatyzacji należy wykonywać okresowo, a zakres prac przy układzie w dużej mierze zależy od tego, czy jest on sprawny. Jeżeli tak, wystarczy sama wymiana filtra kabinowego i czyszczenie układu. Jednak nie zawsze tak jest.

Kontrola układu klimatyzacji to jedynie sprawdzenie poprawności jego działania i ciśnienia w układzie. Jeżeli jest ono prawidłowe, nie ma konieczności wymiany czynnika roboczego. Wystarczy okresowa wymiana filtra kabinowego i czyszczenie wnętrza, tzw. odgrzybianie. Serwis to już prace przy układzie klimatyzacji polegające na wymianie czynnika i innych elementów poza filtrem kabinowym. Serwis klimatyzacji przeprowadza się rzadziej, bo kontrolę zalecamy co rok.

Na kompleksowy serwis klimatyzacji składa się szereg czynności, a wykonanie wszystkich może i jest nieco droższe, ale daje pewność, że z układem wszystko jest w porządku. Jeżeli posiadasz nowe lub kilkuletnie auto, możesz sobie pozwolić na czynności podstawowe, czyli wymianę czynnika, filtra kabinowego i tzw. odgrzybianie. Jednak w autach nieco starszych lub kupionych niedawno jako używanych, warto przeprowadzić kompleksowy serwis układu.

W układzie klimatyzacji panują dobre warunki do rozwoju grzybów i innych drobnoustrojów. Zaniedbania w zakresie kontroli poziomu czynnika chłodzącego powietrze, regularnej wymiany filtrów i sprawdzania szczelności całego układu powodują gromadzenie się wilgoci, która przez nawiewy trafia wprost do płuc osób przebywających wewnątrz auta.

Objawy awarii układu klimatyzacji to hałasy towarzyszące uruchamianiu systemu lub też słaba wydajność klimatyzacji. Najtrudniejszym do zaakceptowania symptomem problemów z układem jest przykry zapach wydobywający się z nawiewów.
Parowniki to najlepsze miejsce do mnożenia się bakterii i mikroorganizmów. W tym wilgotnym środowisku zbierają się różne zanieczyszczenia, które stanowią pożywkę do ich rozwoju.

Państwowy Zakład Higieny od lat alarmuje, że źle utrzymana klimatyzacja sprzyja rozwojowi różnych chorób. Niestety w Polsce wciąż nie ma przepisów prawnych, które by regulowały przeglądy instalacji klimatyzacyjnych i wentylacyjnych. Przepisami objęto jedynie placówki ochrony zdrowia, wyznaczając im obowiązek czyszczenia klimatyzacji co 24 miesiące.

Poniżej lista chorób wywoływanych przez zaniedbany układ klimatyzacji:

  • alergie,
  • zapalenia górnych i dolnych dróg oddechowych,
  • zakażenia skóry (czyraki i ropnie),
  • zapalenie opon mózgowych,
  • zapalenie płuc,
  • zakażenia pleśnią i grzybami,
  • grypa.

Jeszcze kilka lat temu we wszystkich pojazdach w układach klimatyzacji stosowano jeden rodzaj czynnika, teraz czynniki klimatyzacji są dwa, a ich ceny są znacznie wyższe niż dawniej. Wszystko po to, by chronić środowisko. Alternatywą są tańsze zabiegi i uzupełnianie klimatyzacji środkami niewiadomego pochodzenia, lecz ich skuteczność jest wątpliwa.

Samochody wyprodukowane po styczniu 2017 mają na pokładzie czynnik o skomplikowanej nazwie R-1234yf. W starszych układy klimatyzacji były napełniane substancją o kodzie R-134a. Nasz serwis jest przygotowany do zaspokojenia oczekiwań właścicieli zarówno starszych, jak i nowszych pojazdów.